(RPP)
Sekolah : SMA ..........
Mata Pelajaran : Bahasa
Jawa
Kelas/Semester : X
(Sepuluh)/II (Dua)
Materi Pokok : Mendengarkan pembacaan cerkak
Alokasi Waktu : 2
x 45 menit
Standar Kompetensi : Mendengarkan
Mampu
mendengarkan dan lisan memahami wacana sastra maupun nonsastra dalam berbagai
ragam bahasa Jawa.
Kompetensi
Dasar : 1.b Mendengarkan pembacaan
cerkak yang disampaikan secara langsung atau rekaman.
Indikator :
1.
Mampu mengurutkan gambar berdasarkan
alur cerita.
2.
Mampu menceritakan
kembali berdasarkan urutan gambar secara bergantian.
3.
Mampu
menyampaikan amanat yang terdapat dalam cerita secara lisan.
Tujuan Pembelajaran :
1.
Siswa mampu mengurutkan gambar
berdasarkan alur cerita.
2.
Siswa mampu menceritakan
kembali berdasarkan urutan gambar secara bergantian.
3.
Siswa mampu
menyampaikan amanat yang terdapat dalam cerita secara lisan.
Materi Pembelajaran :
1.
Cerkak berjudul “Cangkir Prothol”
Metode Pembelajaran :
1.
Ceramah
2.
Student Active Learning
3.
Cooperative Learning
4.
Picture and Picture
Media Pembelajaran :
1.
Rekaman cerkak yang berjudul “Cangkir
Prothol”
2.
Potongan gambar
3.
Lembar jawab
Langkah-Langkah Pembelajaran :
1.
Kegiatan
Awal
a. Siswa
menjawab salam dari guru
b. Salah
satu siswa memimpin doa sebelum memulai pelajaran
c. Memeriksa kehadiran
siswa dan kebersihan kelas
d. Guru
menyampaikan proses pembelajaran yang akan berlangsung
e. Siswa
dan guru bertanya jawab mengenai geguritan
Contoh pertanyaan:
“Sinten ingkang sampun nate mirengaken
cerkak?”
2.
Kegiatan
Inti
a.
Siswa diberi penjelasan materi cerkak
b.
Siswa dibagi menjadi beberapa kelompok,
masing-masing kelompok terdiri dari lima siswa.
c.
Siswa mendengarkan sistematika
pengerjaan yang dijelaskan oleh guru.
d.
Siswa mendengarkan rekaman cerkak yang
berjudul “Cangkir Prothol”.
e.
Setiap kelompok diberikan lembar jawab dan
potongan-potongan gambar yang sama dengan kelompok lain sesuai dengan isi
rekaman cerkak.
f.
Siswa bersama kelompoknya mengurutkan
potongan gambar sesuai dengan alur cerkak yang sudah didengarkan dengan
ditempelkan pada lembar jawab yang telah dibagikan oleh guru disertai amanat
yang terkandung dalam cerkak..
g.
Masing-masing kelompok maju untuk menyampaikan
hasil pekerjaannya.
h.
Setiap siswa dalam kelompok menceritakan
satu gambar secara berangkai hingga cerita selesai.
i.
Siswa yang belum mendapatkan giliran,
bertugas untuk menyampaikan amanat yang terdapat dalam cerita secara bergantian.
j.
Guru meminta lembar jawab untuk
dikumpulkan.
k.
Guru menilai hasil pekerjaan semua
kelompok.
3.
Kegiatan
Akhir
a. Guru
melakukan evaluasi (membuat simpulan dari pembelajaran).
b. Gurumenginformasikan
materi pertemuan berikutnya.
Penilaian Hasil Belajar
No.
|
Aspek Penilaian
|
Skor
|
1.
|
Keruntutan gambar
|
1-20
|
2.
|
Kesesuaian isi cerita saat
menceritakan kembali
|
1-20
|
3.
|
Amanat dalam cerita
|
1-10
|
Skor maksimal = 50
Nilai akhir: 
Semarang, Juni 2014
Mengetahui
Kepala Sekolah Guru
Mata Pelajaran
(
.................................) (
.............................. )
NIP: NIP:
Lampiran
1
Cangkir Prothol
Nalika wayah esuk, kaya padatan
Marni, marani Bandi sing lagi maca koran neng teras sadurunge mangkat nyambut
gawe karo nggawa sacangkir kopi. Bojone wis apal menawa karemenane kopi pait.
Sebab yen kelegen rasane neng weteng malah neg.
“Kopine, Pak.” Kandhane wing wedok.
“Ya, seleh kono,” saurane tanpa
nyawang.
Bubar leladi sing wedok uga banjur
bali mlebu, nutugake anggone resik-resik omah. Karo mripate isih kober nyawang
tulisan ana koran mau, tangane nggrayahi cangkir kopi sing isih panas kemebul
mau. Nanging eba kagete nalika tangane ora nemokake ganthilane cangkir.
Atine sakal muntab weruh cangkir
wis brundhul tanpa ganthilan. Meh wae cangkir sakopine dibanting neng njogan
menawa ora eling menawa cangkir barang tinggalane wong tuwane sing aji kanggo
dheweke.
“Bu!”, pambengoke marang sing
wedok.
Sing dibengoki uga banjur gita-gita
marani sing ngundang.
“Cangkir iki mbok kapakne kok
nganti ganthilane prothol ngene iki?” pitakone Bandi karo mripate mendelik.
“Oalah... kuwi ta? Ngene lho, Pak.
Kuwi ngono kebenthik nalika dakisahi esuk mau,” saurane sing wedok entheng.
“Lha polahmu piye? Isah-isah kok
nganti ngrusake barang? Yen ngene rak cotho dadine.”
Krungu saurane bojone sing ketoke
entheng mau sakala dadi muntabe Bandi. Nyat, dheweke budhal nyambut gawe tanpa
pamit. Wedang kopi sing wis wiwit adhem mau ora disenggol babar pisan.
Wiwit dina kuwi dheweke ora tau
gelem ngombe kopi sing diladekake bojone, nadyan wis diganti nganggo cangkir
anyar sing luwih apik modhele. Atine isih kemropok yen kelingan nyawang cangkir
prothol tanpa ganthilan mau. Rasa kemropok mau wusana ndadekake sengite marang
bojone sing kaanggep nyepelekake barang warisan, nadyan wujude amung sepele.
Mula nganti pirang-pirang dina dheweke ora gelem ngluruhi bojone. Malah saiki
budhale nyambut gawe kepara luwih esuk tinimbang biasane. Perlune isih bisa
mampir warung kopi sing ana sacedhake pabrik anggone nymbut gawe.
Sore kuwi metu saka pabrik Bandi
ora langsung bali. Dheweke semayan karo Sunaryo neng warung. Kancane mau kandha
menawa duwe cangkir kuna kaya cangkir duweke. Bandi pancen tau crita ngenani
rasa cuwane marang sing wedok gara-gara cangkir prothol ganthilane mau.
Satemene rasane ora marem, amarga dudu cangkir warisan. Nanging ora apa-apa.
Idhep-idhep kanggo nambani rasa cuwa.
Sinambi ngenteni kancane sing isih
bali njupuk cangkir, dheweke aba kopi marang bakule. Ora suwe sacangkir wis
cumepak neng ngarepane. Isih panas kemebul amarga banyune tansah digeneni. Ora
banyu tremos kaya warung-warung liyane.
Bubar ngiling kopi ana lepek lan
disruput, Bandi ngetokake rokok lan korek saka sak klambine. Nanging apes,
korek jres mau rada mlempem, mula angel murupe. Tujune neng kana ana korek gas
cepakane warung. Mula dheweke banjur ngranggeh korek mau. Nanging nalika arep
ngranggeh korek mau ndilalah tangane nyampe cangkir neng ngarepane, nganti kopi
isih separo mau kutah, mblabar neng meja. Lan cilakane, ganthilane cangkir mau
prothol.
Bandi dheleg-dheleg nyawang cangkir
mau.
“Mpun, kersane, Pak. Mangke kula
damelaken kopi malih,” kandhane bakule kanthi grapyak.
“Sing kula getuni niku boten
kopine. Nanging cangkir jenengan sing prothol ganthilane niki,” kandhane Bandi
semu rikuh.
“Boten napa-napa. Wong sanesipun
inggih mpun sami prothol. Nggih maklum wong cangkir lawas, dados nggih dampang
prothol cangkingane. Kaliyan malih wong namung cangkir. Ngangge cangkir utuh
napa cangkir prothol, raosipun inggih tetep kopi. Ngaten mawon kok didamel
ribet. Menapa malih kok ngantos dados padudon kaliyan anak utawi bojo namung
gara-gara cangkir?”
Dheg! Atine Bandi rumangsa kaya
kedhodhog alu. Dheweke banjur kelingan anggone wis pirang-pirang dina
neng-nengan karo Marni amung gara-gara cangkir. Atine rumangsa keduwung.
Bubar ngentekake kopi, Bandi banjur
metu sawise mbayari kopi rong cangkir. Dheweke wis ora ngenteni tekane kancane
maneh. Sedyane amung siji, bali lan bakal njaluk ngapura marang bojone.
“Muga-muga wae atine Marni ora melu
prothol,” batine Bandi sadalan-dalan.
Srengenge wis angslup. Lampu-lampu
dalan wis wiwit murub padhang kaya padhange ati dina kuwi.
Lampiran
3
Lembar Jawab
Kelompok :
Nama
Anggota : 1. .................................... 4. ....................................
2. .................................... 5. ....................................
3.
....................................
Kelas :